Antenë shtëpiake për dixhitale. Antenë dixhitale DIY për DVB-T2. Si të zbuloni të dhënat fillestare për llogaritjen e një antene

Pronarët me fat të një shtëpie fshati ose vile më shumë se një herë u është dashur të përballen me një problem: në zonat e largëta nga qyteti thjesht nuk ka asnjë lidhje në mënyrë që të mund të përdorni një telefon celular ose të shikoni TV. Nëse moderne telefonat celularë tashmë janë të pajisura me antena të fuqishme të fshehura për marrjen e sinjaleve, atëherë sinjali për shikimin e TV është më i vështirë. Zgjidhja e vetme është antenë e jashtme. Për më tepër, nuk keni pse të vraponi në dyqan për të blerë pajisje të shtrenjta - lehtë mund të bëni një antenë për shtëpinë tuaj (duke përdorur një sinjal GSM) me duart tuaja!

Nëse vila juaj tashmë ka një sinjal të dobët dhe TV juaj ka pritje të dobët të 1-2 kanaleve, atëherë mund të përmirësoni cilësinë e marrjes brenda pak minutash. Së pari, duhet të kuptoni se stacionet që dërgojnë sinjalin janë të vendosura në një distancë nga shtëpia juaj. Dhe televizori juaj tani po merr një sinjal të rastësishëm që nuk është drejtuar te një marrës specifik. Në mënyrë që sinjali të bëhet më i mirë, ju nevojitet një antenë (marrës) që do të transmetojë sinjalin drejtpërdrejt në televizor.

Një antenë mund të bëhet ose nga një antenë e vjetër ose nga gjëra që janë plotësisht të papërshtatshme në shikim të parë - materiale skrap.

Në opsionin e parë, ne do të shikojmë se si të bëjmë një antenë klasike për një shtëpi verore me duart tuaja

1) Tela. Ju duhet të zgjidhni një përcjellës me cilësi të lartë bazuar në llogaritjen e mëposhtme: 1,5-2 metra për antenë, 5-6 metra (në varësi të brendësisë suaj) në distancën nga antena në televizor. Le të supozojmë se keni zgjedhur një tel, diametri i të cilit është 1.5 mm.

2) Pjesa e jashtme e antenës. Bërë nga tela e përgatitur. 1-1,5 metra duhet të përdredhen në një unazë, diametri i së cilës do të jetë nga 356 mm. deri në 450 mm.

3) Pjesa e brendshme e antenës. Është e nevojshme të bëhet një unazë e dytë nga tela, përkatësisht më e vogël se e para (rreth 180 mm).

4) Unazat e përfunduara - kjo është baza e antenës së ardhshme - duhet të fiksohen në një copë të vogël kompensatë. Në vend të kompensatës, mund të përdorni çdo pjesë të përshtatshme të drurit. Pema nuk duhet të mbivendoset me unazat dhe nuk duhet të varet në mënyrë që e gjithë antena të jetë e fiksuar qartë në çati.

5) Struktura e përfunduar duhet të drejtohet në unaza në drejtim të burimit të sinjalit. Pa dyshim që sinjali do të jetë i fortë drejt qytetit. Në këtë fazë, kërkoni ndihmë: duhet ta ktheni antenën në drejtime të ndryshme dhe të kontrolloni se ku do të jetë më i mirë sinjali. Pasi të gjeni opsionin më të mirë, antena juaj më në fund është gati!

Bërja e një antene nga kanaçe birre

Ka shumë mënyra për të bërë një antenë televizive të thjeshtë dhe cilësore (për një sinjal me cilësi të lartë) për vilën tuaj verore. Ne shikuam një mënyrë për të krijuar një antenë "klasike", por ka edhe zgjidhje jo standarde. Për shembull, mund të bëni shpejt një antenë nga kanaçe të vjetra prej kallaji (Coca-Cola ose birrë). Një antenë e tillë nuk është në asnjë mënyrë inferiore në karakteristikat ndaj inovacioneve të blera në dyqan, plus ajo do të ndihmojë pronarin e daçës të kursejë para.

Për të krijuar një antenë do t'ju duhen disa kanaçe prej 0,5 litrash, kolofon, teneqe, pak shirit elektrik, shirit të thjeshtë, një varëse rrobash (duhet të jetë plastike!) dhe 5-6 metra. kabllo TV(e cila, meqë ra fjala, nuk ka pse të jetë e re!).

  1. Në kanaçen e parë duhet të bashkoni një kabllo TV (të gërshetuar, të qëruar në 15-20 mm), dhe në tjetrën - bërthamën qendrore (të të njëjtit kabllo). Do të jetë më e lehtë të zhytni saldimin në kallaj dhe kolofon, dhe më pas të kallajoni telin. Përçuesit duhet të izolohen me shirit elektrik!
  2. Ngjitni kavanozët në varëse, në fund të saj.
  3. Lidheni spinën në njërën anë të kabllit
  4. Lidheni spinën me televizorin. Antena është gati!

Një antenë e tillë gjithashtu mund të kapë diapazonin e "metër" nëse përdorni kanaçe me një vëllim prej 1.0 litra dhe jo 0.5 litra. Nëse në rastin e parë ishte e nevojshme të rrotullohej antena për të "kapur" një sinjal të mirë, atëherë në rastin e kanaçeve prej kallaji duhet të ndryshoni distancën midis tyre (kanaçeve) në varëse rrobash. Vendoseni vetë antenën pranë një dritareje ose ballkoni.

Kështu, ka shumë mënyra për të bërë një antenë për shtëpinë tuaj me duart tuaja dhe për t'i siguruar vetes dhe të dashurve tuaj një shikim të këndshëm të programeve televizive në ajër të pastër. Antenat "shtëpiake" nuk janë në asnjë mënyrë inferiore ndaj atyre të blera në dyqan dhe mund të bëhen një zëvendësim 100% për to (veçanërisht pasi do të jetë më e lehtë dhe më e lirë të bësh një antenë të re sesa të blesh një të blerë në dyqan në rast prishjeje )!

Në ditët e televizorëve me tuba të mëdhenj, një antenë e mirë për marrjen e televizionit analog me cilësi të lartë ishte në mungesë. Ato që mund të bliheshin në dyqane nuk ishin të cilësisë së lartë. Prandaj, njerëzit bënë antena televizive UHF me duart e tyre. Sot, shumë janë të interesuar për pajisjet shtëpiake. Dhe edhe kur teknologjitë dixhitale janë kudo, ky interes nuk zbehet.

Epoka dixhitale

Kjo epokë preku edhe televizionin. Sot transmetimi T2 po zhvillohet veçanërisht gjerësisht. Ajo ka karakteristikat e veta. Në ato vende ku niveli i sinjalit është pak më i lartë se ndërhyrja, merret një marrje me cilësi mjaft të lartë. Thjesht nuk ka asnjë sinjal tjetër. Një sinjal dixhital nuk kujdeset për ndërhyrjet, megjithatë, në një situatë kur ka një mospërputhje kabllore ose shtrembërime të ndryshme fazore pothuajse kudo në rrugën e transmetimit ose të marrjes, fotografia mund të shfaqet në katror edhe me një nivel të fortë sinjali.

Ka pasur ndryshime të tjera në televizionin modern. Kështu, i gjithë transmetimi kryhet në intervalin UHF, transmetuesit kanë mbulim të mirë. Kushtet në të cilat valët e radios udhëtojnë nëpër qytete kanë ndryshuar shumë.

Parametrat e antenës

Para fillimit të prodhimit, duhet të përcaktoni disa parametra të këtyre strukturave. Ata, natyrisht, kërkojnë njohuri të thelluara në fusha të ndryshme të matematikës, si dhe ligjet e elektrodinamikës.

Pra, fitimi është raporti i fuqisë në hyrjen e sistemit të referencës me fuqinë në hyrjen e antenës së përdorur. E gjithë kjo do të funksionojë nëse secila nga antenat krijon vlera të intensitetit dhe densitetit të fluksit me të njëjtat parametra. Vlera e këtij koeficienti është pa dimension.

Koeficienti i drejtimit është raporti i forcës së fushës së krijuar nga antena me forcën e fushës në çdo drejtim.

Është e nevojshme të mbani mend se parametra të tillë si KU dhe LPC nuk janë të ndërlidhura. Ekziston një antenë UHF për TV dixhitale, e cila ka një drejtim shumë të lartë. Sidoqoftë, fitimi i tij është i vogël. Këto struktura janë të drejtuara në distancë. Ekzistojnë gjithashtu dizajne shumë të drejtuara. Këtu ai vjen në kombinim me një nivel fitimi shumë të fuqishëm.

Sot nuk duhet të kërkoni formula, por përdorni programe të veçanta. Ata tashmë marrin parasysh të gjithë parametrat e nevojshëm. Gjithçka që duhet të bëni është të vendosni disa kushte - dhe do të merrni një llogaritje të plotë të antenës UHF, në mënyrë që më pas ta montoni atë.

Nuancat e prodhimit

Çdo element strukturor në të cilin rrjedhin rrymat e sinjalit duhet të lidhet duke përdorur një hekur saldimi ose makinë saldimi. Një nyje e tillë, nëse ndodhet në ajër të hapur, vuan nga dështimi i kontaktit. Si rezultat, parametrat e ndryshëm të antenës dhe nivelet e marrjes mund të përkeqësohen ndjeshëm.

Kjo është veçanërisht e vërtetë për pikat me potencial zero. Sipas ekspertëve, në to mund të vërehet tension, si dhe antinyja aktuale. Për të qenë më të saktë, kjo është vlera maksimale aktuale. A është i disponueshëm në tension zero? Nuk është çudi.

Vende të tilla janë bërë më së miri prej metali të fortë. Rrymat zvarritëse nuk kanë gjasa të ndikojnë në figurë nëse lidhjet bëhen me saldim. Megjithatë, për shkak të pranisë së tyre, sinjali mund të zhduket.

Si dhe me çfarë të lidhni?

Nuk është shumë e lehtë për të bërë një antenë UHF me duart tuaja. Kjo përfshin punën me një hekur saldimi. Prodhuesit modernë të kabllove televizive nuk e bëjnë më atë bakër. Tani ekziston një aliazh i lirë që është rezistent ndaj korrozionit. Këto materiale janë të vështira për t'u bashkuar. Dhe nëse i ngrohni mjaftueshëm, ekziston rreziku i djegies së kabllos.

Ekspertët rekomandojnë përdorimin e hekurave të saldimit me fuqi të ulët, saldimeve me shkrirje të ulët dhe flukseve. Mos kurseni në paste kur bashkoni. Saldimi do të qëndrojë saktë vetëm nëse është nën një shtresë fluksi vlimi.

Kapja e T2

Për të shijuar televizionin dixhital, mjafton të blini një akordues special. Por ai nuk ka një antenë të integruar. Dhe ato që ofrohen si speciale dixhitale janë shumë të shtrenjta dhe të pakuptimta.

Tani do të mësojmë se si të kapim T2 në një dizajn krejtësisht të bërë në shtëpi. Një antenë UHF e bërë në shtëpi është e thjeshtë, e lirë dhe me cilësi të lartë. Provojeni vetë.

Antena më e thjeshtë

Për të mbledhur këtë strukturë, nuk keni nevojë as të shkoni në dyqan. Për ta bërë atë, mjafton një kabllo antene e rregullt. Ju nevojiten 530 mm tela për unazën dhe 175 mm nga e cila do të bëhet laku.

Vetë antena e televizorit është një unazë kabllore. Skajet duhet të zhvishen dhe më pas të lidhen me lak. Dhe me këtë të fundit ju duhet të lidhni një kabllo që lidhet me akorduesin T2. Pra, në unazë, ekrani dhe bërthama qendrore janë të lidhura me ekranet e lakut. Në këtë të fundit, bërthamat qendrore janë gjithashtu të lidhura. Dhe kablloja në sintonizues është ngjitur si standard me ekranin dhe bërthamën qendrore.

Kështu që ne morëm një antenë UHF, të bërë me duart tona. Dizajni i tij doli të ishte shumë i lirë dhe praktik. Dhe nuk funksionon më keq se opsionet e shtrenjta të blera në dyqan. Duhet të fiksohet në kompensatë ose pleksiglas. Kapëse ndërtimi janë perfekte për këtë.

Antena "Popullore".

Ky dizajn është një disk i bërë nga alumini. Diametri i jashtëm i elementit duhet të jetë 365 mm, dhe diametri i brendshëm duhet të jetë 170 mm. Trashësia e diskut duhet të jetë 1 mm. Së pari ju duhet të bëni një prerje në disk (10 mm e gjerë). Në vendin ku është bërë prerja, duhet të instalohet një bord qark i printuar i bërë nga PCB. Duhet të jetë 1 mm i trashë.

Pllaka duhet të ketë vrima për vidhat M3. Bordi duhet të ngjitet në disk. Pastaj ju duhet të bashkoni kabllot drejt saj. Bërthama qendrore duhet të ngjitet në njërën anë të diskut, ekrani në anën tjetër. Sa i përket cilësisë, një antenë e tillë televizive do të marrë më mirë me dy disqe, veçanërisht nëse ndodhet larg përsëritësit të televizorit.

Antenë universale

Asgjë e mbinatyrshme nuk do të përdoret për të bërë këtë dizajn. Ne do ta bëjmë atë nga materiale të ndryshme në dispozicion. Megjithatë, edhe pse është bërë në shtëpi, do të funksionojë në mënyrë perfekte në të gjithë gamën e decimetrit. Pra, kjo antenë UHF, e bërë shpejt me duart tuaja, nuk është në asnjë mënyrë inferiore ndaj modeleve më të shtrenjta të blera në dyqan. Do të jetë plotësisht e mjaftueshme për të marrë T2.

Pra, për të montuar këtë strukturë, do t'ju nevojiten kanaçe boshe me ushqim të konservuar ose birrë. Ju duhen 2 kanaçe me diametër 7,5 cm, gjatësia e secilës është 9,5 cm, gjithashtu duhet të grumbulloni shirita tekstoliti ose getinax, gjithmonë me fletë metalike.

Kanaçet tona duhet të lidhen me shirita PCB duke përdorur një hekur saldimi. Pllaka e këtij materiali që do të lidhë enët në krye duhet të ketë një shtresë të vazhdueshme me fletë bakri. Letra në pllakën e poshtme duhet të pritet. Kjo është bërë për lidhje të përshtatshme kabllore.

Është e nevojshme të montoni strukturën në mënyrë të tillë që gjatësia totale të jetë jo më pak se 25 cm.Kjo antenë (varg UHF) është një vibrator simetrik me brez të gjerë. Për shkak të sipërfaqes së saj, ajo ka faktorë të mëdhenj fitimi.

Nëse papritmas nuk mund të gjeni kavanoza të përshtatshme, atëherë mund të përdorni enë me diametër më të vogël. Megjithatë, atëherë petë do të duhet të pritet edhe në pllakën e sipërme lidhëse.

Antenë "Birrë".

A ju pëlqen të pini birrë? Mos i hidhni kanaçe. Ju mund të bëni një antenë të mirë prej tyre. Për ta bërë këtë, duhet të bashkëngjitni dy kanaçe birre në çdo material dielektrik.

Së pari ju duhet të zgjidhni një kabllo të përshtatshme, dhe pastaj ta sillni atë në mendje. Për ta bërë këtë, kablloja duhet të hiqet. Do të shihni fletë mbrojtëse. Do të ketë një shtresë mbrojtëse poshtë. Por nën të mund të vëzhgoni drejtpërdrejt kabllon.

Për antenën tonë ju duhet të zhvisheni shtresën e sipërme të këtij teli me rreth 10 cm.Folja duhet të përdredhet me kujdes në mënyrë që të përfundoni me një degë. Shtresa mbrojtëse për bërthamën qendrore duhet të hiqet në 1 cm.

Në anën tjetër, duhet të lidhni një prizë për televizorin në kabllo. Nëse keni qenë pajtimtar i rrjetit kabllor, atëherë as nuk duhet ta blini veçmas këtë pjesë dhe kabllo.

Tani në lidhje me kanaçe. Këshillohet përdorimi i kontejnerëve të birrës 1 litër. Sidoqoftë, birra e mirë gjermane në kanaçe të tilla është e shtrenjtë, dhe birra vendase nuk shitet.

Bankat duhet të hapen me shumë kujdes. Më pas duhet të zbrazni enën nga përmbajtja e saj dhe më pas ta thani mirë. Më pas, përdorni një vidë vetë-përgjimi për të lidhur ekranin tonë në kabllo dhe kanaçe. Ju duhet të vidhosni bërthamën qendrore në të dytën.

Për cilësi më të lartë të imazhit, është më mirë të lidhni kontejnerët dhe kabllon duke përdorur një bashkim.

Kanaçet duhet të fiksohen në një lloj materiali dielektrik. Është e nevojshme të merret parasysh se ato duhet të vendosen në të njëjtën vijë të drejtë. Distanca midis tyre varet nga kapaciteti. E gjithë kjo mund të përcaktohet vetëm në mënyrë empirike.

Zigzag

Antena zigzag UHF ka dizajnin më të thjeshtë të mundshëm. Vetë pjesa është me brez të gjerë. Dizajni i tij lejon devijime të ndryshme nga parametrat e dizajnit origjinal. Në këtë rast, parametrat e tij elektrikë do të jenë pothuajse të pandryshuar.

Impedanca e saj hyrëse në një gamë të caktuar varet nga madhësia e përcjellësve që do të formojnë bazën e pëlhurës. Këtu ka një varësi. Sa më e madhe të jetë gjerësia ose trashësia e përcjellësve, aq më mirë do të përputhet antena me furnizuesin. Në përgjithësi, çdo përcjellës mund të përdoret për të bërë pëlhurën. Pllakat, tubat, qoshet dhe shumë më tepër janë të përshtatshme për këtë.

Për të rritur drejtimin e një antene të tillë, lejohet të përdoret një ekran i sheshtë që do të veprojë si reflektor. Kjo e fundit do të reflektojë energji me frekuencë të lartë drejt antenës. Ekrane të tilla janë shpesh mjaft të mëdha, dhe faza varet kryesisht nga distanca.

Nga ana praktike, vetëm në raste të rralla një reflektor është bërë nga një fletë metalike e vetme. Më shpesh është bërë në formën e përcjellësve që janë të lidhur në të njëjtin plan. Për arsye dizajni, nuk duhet ta bëni ekranin shumë të dendur. Përçuesit nga të cilët do të bëhet vetë ekrani janë të lidhur me saldim ose saldim në një kornizë metalike.

Ky dizajn është shumë i thjeshtë për t'u bërë. Funksionon mirë në gamën UHF. Në BRSS ishte një model i vërtetë popullor dhe i pazëvendësueshëm. Ka përmasa të vogla, kështu që mund të përdoret si antenë e brendshme DMV.

Materiali do të jetë tuba bakri ose fletë alumini. Pjesët anësore mund të bëhen prej metali të fortë. Shpesh mbulohen me rrjetë ose mbulohen me kanaçe. Nëse një nga metodat e mësipërme, në këtë rast struktura duhet të ngjitet përgjatë konturit.

Kablloja nuk duhet të jetë e përkulur fort. Ju mund të shihni se si ta kryeni këtë element në fotot e paraqitura.

Duhet të drejtohet në atë mënyrë që të arrijë në këndin anësor, por të mos shkojë përtej antenës ose katrorit anësor.

Antenë e brendshme UHF

Ky dizajn është projektuar për marrjen e lehtë dhe të besueshme të sinjalit televizioni dixhital. Mund të bëhet lehtësisht dhe shumë shpejt. Për ta bërë këtë do t'ju duhet një shufër alumini ose bakri. Gjatësia e saj duhet të jetë deri në 1800 mm. Kjo antenë mund të përdoret edhe si antenë e jashtme.

Dizajni është një kornizë në formë diamanti. Duhet të jenë dy prej tyre. Njëri vepron si vibrator, i dyti si reflektor. Për të marrë T2, na duhet që ana e rombit tonë të jetë afërsisht 140 mm, dhe distanca midis tyre të jetë 100 mm.

Pasi të jetë bërë korniza dhe struktura të bëhet e ngurtë, një dielektrik është montuar midis dy skajeve të shufrës sonë. Mund të jetë çdo gjë. Forma dhe madhësia janë krejtësisht të parëndësishme. Distanca midis dy pikave të shufrave duhet të jetë afërsisht 20 mm. Pjesët e sipërme të diamanteve tanë duhet të lidhen.

Ushqyesi mund të bëhet nga kabllo. Duhet të lidhet me petale bronzi ose bakri, të cilat tashmë duhet të jenë ngjitur në terminalin e antenës.

Nëse dizajni që rezulton nuk i plotëson pritjet tuaja, për shembull, cilësia e marrjes është e dobët ose përsëritësi ndodhet larg, mund ta pajisni antenën me një përforcues dhe rezultati do të jetë një antenë aktive UHF. Përdoret si në qytet ashtu edhe në fshat.

Antena më e thjeshtë me lak UHF

Ky dizajn i ngjan numrit "zero". Nga rruga, ky është faktori i fitimit të tij. Është ideal për marrjen e T2. Kjo pjesë mund të funksionojë më mirë se produktet e ofruara në dyqane.

Quhet gjithashtu dixhital sepse mund të përdoret për të kapur në mënyrë të përsosur transmetimet dixhitale. Është me brez të ngushtë, që është një avantazh i rëndësishëm. Funksionon në parimin e një valvule selektive, që do të thotë mbrojtje e besueshme kundër ndërhyrjeve.

Për montim do t'ju duhet një kabllo e rregullt koaksiale me një rezistencë prej 75 Ohms, si dhe një prizë e rregullt TV. Nga të gjitha opsionet, është më mirë të zgjidhni një kabllo me një diametër më të madh. Ju mund të përdorni një kuti kartoni ose ndonjë gjë tjetër si mbajtëse.

Ne përcaktojmë se sa kohë do të jetë korniza duke përdorur programe për llogaritjen e parametrave të antenës. Materiali për prodhimin e kornizës mund të përdoret njësoj si për kabllon. Nga rruga, për llogaritjet duhet të dini frekuencat e transmetimit dixhital në qytetin tuaj.

Bërthama qendrore e kabllove nuk është e nevojshme në dizajnin e kornizës. Teli i zhveshur është i përdredhur së bashku me bërthamën dhe gërshetin e kornizës. Pastaj kjo lidhje duhet të bashkohet.

Struktura duhet të vendoset në një bazë dielektrike. Është më mirë ta mbani larg nga akorduesi juaj. Është e rëndësishme që të mos ketë tension në hyrjen e antenës.

Pra, ne zbuluam se si të bëni një antenë UHF me duart tuaja. Siç mund ta shihni, kjo nuk është një detyrë aq e vështirë. Por tani ju mund të shikoni shfaqjet tuaja të preferuara televizive në cilësi dixhitale. Dhe ky dizajn është instaluar në të njëjtën mënyrë si një dyqan i rregullt - në çati. Ju mund të përdorni vida ose një lidhje me bulona. Duhet të instalohet në një vend të sigurt në mënyrë që gjatë rrëmbimeve të erës të mos fluturojë së bashku me një copë rrasa. Këshillohet që antena të montohet në lartësinë më të lartë të mundshme. Në këtë mënyrë do të shmangni ndërhyrjet kur shfaqni televizion kabllor ose dixhital.

Njëherë e një kohë, antenat e mira televizive ishin në mungesë dhe shumica e atyre në shitje, për ta thënë butë, nuk ndryshonin në cilësi dhe qëndrueshmëri. Në atë kohë, çdo zejtar që mund të bënte një antenë televizive me duart e veta ishte në kërkesë të madhe. Por interesi për antenat e bëra vetë nuk shuhet as sot. Nuk ka asgjë të çuditshme këtu: kushtet për marrjen e TV kanë ndryshuar në mënyrë dramatike, dhe prodhuesit, duke besuar se ka dhe nuk do të ketë asgjë të re në teorinë e antenave, më së shpeshti përshtatin elektronikën me modele të njohura prej kohësh, pa menduar për faktin. se gjëja kryesore për çdo antenë është ndërveprimi i saj me një sinjal në ajër.

Kjo është antena më e njohur për një TV - pothuajse çdokush mund ta bëjë një me duart e veta. Sekreti i popullaritetit të tij është thjeshtësia dhe disponueshmëria e materialeve. Ju madje mund të bëni diçka nga kanaçe prej kallaji në dacha ose në një piknik. Mjeshtrit me përvojë pohojnë se do të duhen vetëm 10 minuta për të bërë një antenë të tillë për një televizor me duart tuaja, dhe merr shumë më shumë kanale sesa një të palëvizshëm.

Për të bërë një antenë televizive nga kanaçe boshe, do t'ju duhet:

  • kabllo antene;
  • disa kanaçe për birrë ose pije të tjera me pak alkool;
  • vida vetë-përgjimi;
  • prizë;
  • shirit izolues ose ngjitës;
  • kaçavidë;
  • shkop.

Udhëzime për montimin e antenës:

  1. Ngjisni kanaçet në shkop me shirit izolues në një distancë prej rreth 7 cm nga njëra-tjetra (megjithëse mund të zgjidhni distancën duke përdorur një metodë empirike).
  2. Vidhni vidhat e vetëpërgjimit në enën e birrës dhe lidhni me to kabllon e antenës, të zhveshur në të dy skajet. Nëse kanaçe ka ende unaza hapëse, kablloja mund të lidhet me to me vida vetë-përgjimi.
  3. Lidheni kabllon në shkop me shirit (kjo është e nevojshme për qëndrueshmërinë e marrësit). Në vend të një shkopi druri, mund të përdorni një varëse rrobash - atëherë do të jetë më e përshtatshme të varni antenën për akordim.
  4. Për të parandaluar që antena të humbasë vetitë e saj të punës për shkak të ndikimit të motit të keq, kavanozët duhet të mbyllen me një shishe plastike 2-3 litra, pasi të keni prerë më parë pjesën e poshtme dhe qafën. Ju duhet të shponi një vrimë në qendër të shishes përmes së cilës do të tërhiqet kablloja. Pas lidhjes, ky vend duhet të përvëlohet me ujë të valë - atëherë plastika do të deformohet nga temperatura e lartë dhe do ta bëjë vrimën të mbyllet hermetikisht.

Antena e bërë nga kanaçe bosh birre është gati, gjithçka që mbetet është ta lidhni me televizorin dhe ta konfiguroni. Ju mund ta përmirësoni dizajnin duke e bërë antenën nga disa seksione.

Kjo antenë TV mund të përdoret si një antenë e brendshme.

Antenë e thjeshtë televizive

Nëse nuk e pëlqeni veten një mjeshtër të shkëlqyeshëm, por ende dëshironi të provoni të bëni një antenë për një televizor me duart tuaja, mund të bëni versionin më të thjeshtë të saj.

Për ta bërë këtë ju duhet të bëni sa më poshtë:

  1. Lidhni hyrjen e antenës me çdo qark metalik të paraizoluar.
  2. Vendoseni qarkun në një mbajtëse prej plastike ose druri dhe vendoseni në vetë televizorin ose në ballkon.
  3. Meqenëse duhet të lidhni antenën me televizorin duke përdorur një prizë dhe kabllo, duhet të prisni rreth 5 cm izolim në kabllo.
  4. Ndani në gjysmë dhe përkulni mbështjelljen e hapur.
  5. Prisni me kujdes mbështjelljen e brendshme dhe ekspozoni bërthamën e kabllit.
  6. Sigurojeni bërthamën me mbështjellje në prizë duke përdorur vida. Nëse spina juaj nuk ka vend për të lidhur mbështjelljen, atëherë duhet ta shkëputni atë.
  7. Hiqni skajin tjetër të kabllit, bëni një unazë nga bërthama dhe fiksoni atë në qark.
  8. Mbështilleni nyjet me izolim për besueshmëri strukturore.

Për të përmirësuar sinjalin në antenën tuaj të shtëpisë, duhet të përdorni përforcues elektronik të sinjalit.

Antenë e fuqishme e bërë në shtëpi

Në mënyrë që antena të funksionojë si ajo e blerë, ose edhe më mirë, duhet të përmirësoni qarkun e saj të marrjes.

  1. Hapi i parë është të blini një përforcues sinjali për një antenë televizive, e cila lidhet drejtpërdrejt me antenën dhe sigurohuni që të mbështillni kabllon në të dy skajet me shirit elektrik në mënyrë që të mos ketë ndërhyrje në sinjal.
  2. Në mënyrë që pritja të jetë me cilësi të lartë, duhet të bëni një ekran - kjo është një rrjetë metalike që izolohet nga televizori dhe vendoset pas marrësit. Ju mund të përdorni një rrjetë metalike nga një gardh si një ekran.
  3. Zona e pritjes duhet të rritet nëse është e mundur - për ta bërë këtë, mund të lidhni shufra metalike në ekran, duke i kushtuar vëmendje faktit që e gjithë struktura është bërë nga i njëjti metal, në mënyrë që oksidimi të mos ndodhë me kalimin e kohës. Shufrat duhet të lidhen me ekranin në mënyrë simetrike për të krijuar zonën më të madhe të mundshme.
  4. Në qendër të strukturës ju duhet të vendosni një përforcues tjetër, duke bashkuar kontaktet me marrësin.

Antenat për këtë lloj televizori nuk janë të instaluara në shtëpi, ato zakonisht vendosen në çati, duke u kthyer drejt kullës më të afërt televizive.

Antenë e bërë nga një minimum materialesh

Meqenëse bërja e një antene për një televizor në shtëpi nuk lejon gjithmonë mjete të disponueshme, 2 metoda krejtësisht elementare janë bërë të përhapura:

  1. Për opsionin e parë do t'ju duhet tela më e thjeshtë. Por jo alumini - i nënshtrohet oksidimit shumë të shpejtë. Teli prej bakri ose bronzi funksionon shkëlqyeshëm. Hiqni telin nga të dy skajet e materialit izolues, më pas lidhni njërin skaj në baterinë ose tubin dhe futeni skajin e kundërt në lidhësin e televizorit. Do të vini re që menjëherë shfaqet një sinjal, pasi tubi, që kalon nëpër pjesën më të madhe të shtëpisë dhe del lart, është një përforcues i frekuencave të dëshiruara. Në këtë mënyrë ju mund të "kapni" rreth 5 kanale.
  2. Opsioni i dytë do të jetë i disponueshëm vetëm për ata që kanë një ballkon. Duhet të marrësh të njëjtin tel si në opsionin e parë, vetëm më gjatë, në mënyrë që të lidh televizorin dhe zonën e ballkonit. Hiqni telin nga të dyja anët, lidhni njërën skaj me televizorin dhe mbështillni tjetrin në fijet e shtrira në të cilat janë varur rrobat. Një antenë e tillë e improvizuar jo vetëm që do të ndihmojë në rritjen e numrit të kanaleve të marra, por gjithashtu do të përmirësojë cilësinë e imazhit me një renditje të madhësisë.

Ju mund të bëni jo vetëm antena të thjeshta, por edhe satelitore për televizorin tuaj me duart tuaja. Kjo është veçanërisht e vërtetë për ata që jetojnë larg qyteteve të mëdha dhe nuk mund të blejnë një marrës parabolik në një dyqan. Është mirë nëse kulla e TV ndodhet jo më shumë se 35 km nga shtëpia, në mënyrë që sinjali të jetë mjaft i fortë. Dhe nëse ka një ndërtesë të gjatë afër, atëherë detyra do të bëhet edhe më e lehtë.

Për të bërë pjatë satelitore për TV, do t'ju duhet:

  • ombrellë e panevojshme;
  • fletë metalike;
  • kabllo antene (mundësisht e bërë prej bakri);
  • kanaçe birre;
  • përforcues sinjali me furnizim me energji elektrike.

Udhëzime për montimin e antenës:

  1. Matni grupin e antenës (ombrellën): matni gjatësinë midis foleve, merrni parasysh lartësinë e segmentit të dëshiruar dhe këndin në të cilin janë ngjitur foletë.
  2. Transferoni të gjitha llogaritjet në fletë metalike dhe prisni pjesët në mënyrë që të përshtaten me sektorin trekëndor të ombrellës.
  3. Qepni pjesët e fletës në pëlhurën e ombrellës me fije najloni - si rezultat, e gjithë pjesa e brendshme e saj duhet të mbulohet me fletë metalike.
  4. Instaloni marrësin e sinjalit në fokusin e grupit të antenës. Ju ose mund të blini një përforcues në një dyqan ose ta bëni vetë. Në rastin e fundit, mjafton të hiqni 4 cm të mbështjelljes së jashtme nga kablloja, të shkurtoni ekranin që mbron nga ndërhyrjet dhe të lini bërthamën (ajo do të transmetojë sinjalin).
  5. Prisni një ovale nga një kanaçe birre, bëni një vrimë në qendër të ovalit, futni një tel në të dhe bashkoni një kontakt.
  6. Mbuloni bashkimin me plastelinë - në këtë mënyrë metali nuk do të ndryshket ose oksidohet.
  7. Lidhni marrësin në dorezën e ombrellës duke përdorur shirit, lidhni kabllot me një lejim prej 10 cm - në këtë mënyrë mund të rregulloni strukturën. Është shumë e rëndësishme të siguroheni që marrësi të mos bie në kontakt me metalin në dorezën e çadrës, përndryshe mund të ketë ndërhyrje. Në pikën e kontaktit, duhet të ngjitni plastelinë ose material tjetër izolues.
  8. Ngjitni antenën, duke e drejtuar nga kulla e televizorit dhe rregulloni kanalet duke e kthyer ombrellën në drejtime të ndryshme. Vendoseni furnizimin me energji pranë televizorit, sepse amplifikatori furnizohet me energji përmes një kablloje.

Shpresojmë që mjeshtrit me përvojë do të marrin gjithashtu disa informacione të dobishme nga ky artikull. Dhe për fillestarët që nuk e kanë ndjerë ende ajrin, është më mirë të filloni me një antenë "birrë".

Antenë televizive në shtëpi DIYështë modifikuar për herë të fundit: 11 maj 2016 nga MaximB

Njëherë e një kohë, një antenë e mirë televizive ishte në mungesë; ato të blera nuk ndryshonin në cilësi dhe qëndrueshmëri, për ta thënë butë. Bërja e një antene për një "kuti" ose "arkivoli" (një televizor me tub të vjetër) me duart tuaja konsiderohej një shenjë aftësie. Interesi për antenat e bëra vetë vazhdon edhe sot e kësaj dite. Nuk ka asgjë të çuditshme këtu: kushtet për marrjen e TV kanë ndryshuar në mënyrë dramatike, dhe prodhuesit, duke besuar se ka dhe nuk do të ketë asgjë të re në teorinë e antenave, më së shpeshti përshtatin elektronikën me modele të njohura prej kohësh, pa menduar për faktin. se Gjëja kryesore për çdo antenë është ndërveprimi i saj me sinjalin në ajër.

Çfarë ka ndryshuar në transmetim?

Së pari, pothuajse i gjithë vëllimi i transmetimit televiziv kryhet aktualisht në rangun UHF. Para së gjithash, për arsye ekonomike, ai thjeshton dhe ul shumë koston e sistemit të furnizimit me antenë të stacioneve të transmetimit dhe, më e rëndësishmja, nevojën për mirëmbajtjen e rregullt të tij nga specialistë të kualifikuar të angazhuar në punë të vështira, të dëmshme dhe të rrezikshme.

E dyta - Transmetuesit televizivë tani mbulojnë pothuajse të gjitha zonat pak a shumë të populluara me sinjalin e tyre, dhe një rrjet i zhvilluar komunikimi siguron dërgimin e programeve në qoshet më të largëta. Atje, transmetimi në zonën e banueshme sigurohet nga transmetues me fuqi të ulët dhe të pambikëqyrur.

Së treti, kushtet për përhapjen e valëve të radios në qytete kanë ndryshuar. Në UHF, ndërhyrjet industriale rrjedhin në ndërtesa të larta të dobëta, por të betonit të armuar janë pasqyra të mira për ta, duke reflektuar vazhdimisht sinjalin derisa të dobësohet plotësisht në një zonë me pritje të besueshme në dukje.

e katërta - Tani ka shumë programe televizive, dhjetëra e qindra. Sa i larmishëm dhe kuptimplotë është ky grup është një pyetje tjetër, por llogaritja në marrjen e 1-2-3 kanaleve tani është e kotë.

Së fundi, transmetimi dixhital është zhvilluar. Sinjali DVB T2 është një gjë e veçantë. Aty ku ende e kalon zhurmën qoftë edhe pak, me 1.5-2 dB, pritja është e shkëlqyer, sikur të mos kishte ndodhur asgjë. Por pak më tej ose anash - jo, është prerë. "Dixhital" është pothuajse i pandjeshëm ndaj ndërhyrjeve, por nëse ka një mospërputhje me kabllon ose shtrembërimin e fazës kudo në rrugë, nga kamera te akorduesi, fotografia mund të shkërmoqet në katrorë edhe me një sinjal të fortë të pastër.

Kërkesat e antenës

Në përputhje me kushtet e reja të pritjes, kërkesat themelore për antenat televizive kanë ndryshuar gjithashtu:

  • Parametrat e tij si koeficienti i drejtimit (DAC) dhe koeficienti i veprimit mbrojtës (PAC) tani nuk kanë rëndësi vendimtare: ajri modern është shumë i ndotur dhe përgjatë lobit të vogël anësor të modelit të drejtimit (DP), të paktën do të ketë disa ndërhyrje. kaloni dhe ju duhet ta luftoni atë duke përdorur mjete elektronike.
  • Në këmbim, fitimi i vetë antenës (GA) bëhet veçanërisht i rëndësishëm. Një antenë që kap mirë ajrin, në vend që ta shikojë atë përmes një vrime të vogël, do të sigurojë një rezervë fuqie për sinjalin e marrë, duke lejuar elektronikën ta pastrojë atë nga zhurma dhe ndërhyrja.
  • Një antenë moderne televizive, me përjashtime të rralla, duhet të jetë një antenë me rreze, d.m.th. parametrat e tij elektrikë duhet të ruhen natyrshëm, në nivelin e teorisë dhe të mos shtrydhen në kufij të pranueshëm nëpërmjet trukeve inxhinierike.
  • Antena e televizorit duhet të koordinohet me kabllon në të gjithë gamën e frekuencës së funksionimit pa pajisje shtesë koordinimi dhe balancimi (USS).
  • Përgjigja amplitudë-frekuencë e antenës (AFC) duhet të jetë sa më e qetë. Shkallët dhe uljet e mprehta shoqërohen sigurisht me shtrembërime fazore.

3 pikat e fundit përcaktohen nga kërkesat për marrjen e sinjaleve dixhitale. E personalizuar, d.m.th. Duke punuar teorikisht në të njëjtën frekuencë, antenat mund të "shtrihen" në frekuencë, për shembull. antenat e tipit "kanal valë" në UHF me një raport të pranueshëm sinjal-zhurmë kapin kanalet 21-40. Por koordinimi i tyre me furnizuesin kërkon përdorimin e USS-ve, të cilët ose thithin fuqishëm sinjalin (ferrit) ose prishin përgjigjen e fazës në skajet e diapazonit (të akorduar). Dhe një antenë e tillë, e cila funksionon në mënyrë të përsosur në analoge, do të marrë "dixhitale" dobët.

Në këtë drejtim, nga e gjithë larmia e madhe e antenave, ky artikull do të shqyrtojë antenat televizive të disponueshme për të i bërë vetë, llojet e mëposhtme:

  1. I pavarur nga frekuenca (të gjitha valët)– nuk ka parametra të lartë, por është shumë i thjeshtë dhe i lirë, mund të bëhet fjalë për fjalë në një orë. Jashtë qytetit, ku valët e ajrit janë më të pastra, ai do të mund të marrë dixhital ose një analog mjaft të fuqishëm jo shumë larg qendrës televizive.
  2. Gama log-periodike. Në mënyrë figurative, mund të krahasohet me një trakë peshkimi, e cila e rendit gjahun gjatë peshkimit. Është gjithashtu mjaft i thjeshtë, përshtatet në mënyrë të përkryer me ushqyesin në të gjithë gamën e tij dhe nuk i ndryshon fare parametrat e tij. Parametrat teknikë janë mesatarë, kështu që është më i përshtatshëm për një vendbanim veror, dhe në qytet si një dhomë.
  3. Disa modifikime të antenës zigzag, ose antenat Z. Në gamën e TM, ky është një dizajn shumë solid që kërkon aftësi dhe kohë të konsiderueshme. Por në UHF, për shkak të parimit të ngjashmërisë gjeometrike (shih më poshtë), është aq i thjeshtuar dhe i tkurrur sa mund të përdoret si një antenë e brendshme shumë efikase në pothuajse çdo kusht pritjeje.

Shënim: Antena Z, për të përdorur analogjinë e mëparshme, është një fluturues i shpeshtë që mbledh gjithçka në ujë. Ndërsa ajri u ndot, ai ra jashtë përdorimit, por me zhvillimin e televizorit dixhital, ai ishte përsëri në kalë të lartë - në të gjithë gamën e tij, ai është po aq i koordinuar në mënyrë të përsosur dhe i ruan parametrat si një "logopedi". ”

Përputhja dhe balancimi i saktë i pothuajse të gjitha antenave të përshkruara më poshtë arrihet duke vendosur kabllon përmes të ashtuquajturit. pikë potenciale zero. Ajo ka kërkesa të veçanta, të cilat do të diskutohen më në detaje më poshtë.

Rreth antenave vibrator

Në brezin e frekuencave të një kanali analog, mund të transmetohen deri në disa dhjetëra dixhitalë. Dhe, siç u tha tashmë, dixhital funksionon me një raport të parëndësishëm sinjal-zhurmë. Prandaj, në vende shumë të largëta nga qendra televizive, ku sinjali i një ose dy kanaleve mezi arrin, kanali i vjetër i mirë i valëve (AVK, antena e kanalit të valës), nga klasa e antenave vibrator, mund të përdoret për marrjen e TV dixhitale. kështu që në fund do t'i kushtojmë disa rreshta dhe asaj.

Rreth pritjes satelitore

Nuk ka kuptim të bëni vetë një pjatë satelitore. Ju ende duhet të blini një kokë dhe një akordues, dhe pas thjeshtësisë së jashtme të pasqyrës qëndron një sipërfaqe parabolike me incidencë të zhdrejtë, të cilën jo çdo ndërmarrje industriale mund ta prodhojë me saktësinë e kërkuar. E vetmja gjë që mund të bëjnë njerëzit shtëpiak është të vendosin një pjatë satelitore, për këtë.

Rreth parametrave të antenës

Përcaktimi i saktë i parametrave të antenës të përmendur më sipër kërkon njohuri të matematikës dhe elektrodinamikës më të lartë, por është e nevojshme të kuptohet kuptimi i tyre kur filloni të prodhoni një antenë. Prandaj, ne do të japim përkufizime disi të përafërta, por ende sqaruese (shih figurën në të djathtë):

  • KU është raporti i fuqisë së sinjalit të marrë nga antena në lobin kryesor (kryesor) të DP të saj me të njëjtën fuqi të marrë në të njëjtin vend dhe në të njëjtën frekuencë nga një antenë DP gjithëdrejtuese, rrethore.
  • KND është raporti i këndit të ngurtë të të gjithë sferës me këndin e ngurtë të hapjes së lobit kryesor të DN, duke supozuar se seksioni kryq i tij është një rreth. Nëse petali kryesor ka madhësi të ndryshme në plane të ndryshme, duhet të krahasoni zonën e sferës dhe zonën e saj të prerjes kryq të petalit kryesor.
  • SCR është raporti i fuqisë së sinjalit të marrë në lobin kryesor me shumën e fuqive të ndërhyrjes në të njëjtën frekuencë të marrë nga të gjitha lobet dytësore (të pasme dhe anësore).

Shënime:

  1. Nëse antena është një antenë brezi, fuqitë llogariten në frekuencën e sinjalit të dobishëm.
  2. Meqenëse nuk ka antena plotësisht gjithëdrejtuese, si i tillë merret një dipol linear gjysmëvalor i orientuar në drejtim të vektorit të fushës elektrike (sipas polarizimit të tij). QU-ja e tij konsiderohet e barabartë me 1. Programet televizive transmetohen me polarizim horizontal.

Duhet mbajtur mend se CG dhe KNI nuk janë domosdoshmërisht të ndërlidhura. Ka antena (për shembull, "spiun" - antenë me valë udhëtuese me një tel, ABC) me drejtim të lartë, por fitim të vetëm ose më të ulët. Këta shikojnë në distancë sikur përmes një pamje dioptrie. Nga ana tjetër, ka antena, p.sh. Antena Z, e cila kombinon drejtim të ulët me fitim të konsiderueshëm.

Rreth ndërlikimeve të prodhimit

Të gjithë elementët e antenës përmes të cilëve rrjedhin rrymat e dobishme të sinjalit (veçanërisht, në përshkrimet e antenave individuale) duhet të lidhen me njëri-tjetrin me saldim ose saldim. Në çdo njësi të parafabrikuar në ajër të hapur, kontakti elektrik së shpejti do të prishet dhe parametrat e antenës do të përkeqësohen ndjeshëm, deri në papërdorshmërinë e saj të plotë.

Kjo është veçanërisht e vërtetë për pikat me potencial zero. Në to, siç thonë ekspertët, ka një nyje tensioni dhe një antinyjë aktuale, d.m.th. vlerën e saj më të madhe. Rryma në tension zero? Asgjë për t'u habitur. Elektrodinamika ka lëvizur aq larg nga ligji i Ohm-it për rrymën e drejtpërdrejtë sa T-50 është larguar nga një qift.

Vendet me pika zero potenciale për antenat dixhitale bëhen më së miri të përkulura prej metali të ngurtë. Një rrymë e vogël "zvarritëse" në saldim kur merr analogun në foto ka shumë të ngjarë të mos ndikojë në të. Por, nëse një sinjal dixhital merret në nivelin e zhurmës, atëherë sintonizuesi mund të mos e shohë sinjalin për shkak të "zvarritjes". E cila, me rrymë të pastër në antinyjë, do të jepte pritje të qëndrueshme.

Rreth bashkimit të kabllove

Gërsheti (dhe shpesh thelbi qendror) i kabllove moderne koaksiale është bërë jo prej bakri, por prej lidhjeve rezistente ndaj korrozionit dhe të lira. Ata bashkohen dobët dhe nëse i ngrohni për një kohë të gjatë, mund të digjni kabllon. Prandaj, duhet t'i bashkoni kabllot me një saldim 40 W, me saldim me shkrirje të ulët dhe me pastë fluksi në vend të kolofonit ose kolofonit me alkool. Nuk ka nevojë të kurseni pastën; saldimi përhapet menjëherë përgjatë venave të bishtalecit vetëm nën një shtresë fluksi vlimi.

Llojet e antenave

Gjithëvalore

Një antenë me të gjitha valët (më saktë, e pavarur nga frekuenca, FNA) është paraqitur në Fig. Ai përbëhet nga dy pllaka metalike trekëndore, dy rrasa druri dhe shumë tela bakri të emaluar. Diametri i telit nuk ka rëndësi, dhe distanca midis skajeve të telave në shirita është 20-30 mm. Hendeku midis pllakave në të cilat janë ngjitur skajet e tjera të telave është 10 mm.

Shënim: Në vend të dy pllakave metalike, është më mirë të merrni një katror me lesh xhami me fletë të njëanshme me trekëndësha të prerë nga bakri.

Gjerësia e antenës është e barabartë me lartësinë e saj, këndi i hapjes së teheve është 90 gradë. Diagrami i drejtimit të kabllove është paraqitur atje në Fig. Pika e shënuar me të verdhë është pika e potencialit pothuajse zero. Nuk ka nevojë të lidhni bishtalecin e kabllit me pëlhurën në të, thjesht lidheni fort dhe kapaciteti midis gërshetit dhe pëlhurës do të jetë i mjaftueshëm për t'u përshtatur.

CHNA, e shtrirë në një dritare 1,5 m të gjerë, merr të gjitha kanalet e njehsorit dhe DCM nga pothuajse të gjitha drejtimet, përveç një zhytjeje prej rreth 15 gradë në rrafshin e kanavacës. Ky është avantazhi i tij në vendet ku është e mundur të marrësh sinjale nga qendra të ndryshme televizive; nuk ka nevojë të rrotullohet. Disavantazhet - fitimi i vetëm dhe fitimi zero, prandaj, në zonën e ndërhyrjes dhe jashtë zonës së pritjes së besueshme, CNA nuk është e përshtatshme.

shënim : Ka lloje të tjera të CNA, për shembull. në formën e një spirale logaritmike me dy kthesa. Është më kompakt se CNA e bërë nga fletë trekëndore në të njëjtin interval frekuence, prandaj ndonjëherë përdoret në teknologji. Por në jetën e përditshme kjo nuk jep asnjë avantazh, është më e vështirë të bësh një CNA spirale, dhe është më e vështirë të koordinosh me një kabllo koaksiale, kështu që ne nuk po e konsiderojmë atë.

Bazuar në CHNA, u krijua vibratori i ventilatorit dikur shumë i njohur (brirë, sprovë, llastiqe), shih fig. Faktori i tij i drejtimit dhe koeficienti i performancës janë rreth 1.4 me një përgjigje mjaft të qetë të frekuencës dhe përgjigje fazore lineare, kështu që do të ishte i përshtatshëm për përdorim dixhital edhe tani. Por - funksionon vetëm në HF (kanalet 1-12), dhe transmetimi dixhital është në UHF. Megjithatë, në fshat, me një lartësi prej 10-12 m, mund të jetë i përshtatshëm për marrjen e një analoge. Direku 2 mund të bëhet nga çdo material, por shiritat e fiksimit 1 janë bërë nga një dielektrik i mirë jo lagësht: tekstil me fije qelqi ose fluoroplastikë me një trashësi prej të paktën 10 mm.

Birra gjithë-valë

Antena me të gjitha valët e bërë nga kanaçe birre nuk është qartë fryt i halucinacioneve të hangoverit të një radio amatori të dehur. Kjo është me të vërtetë një antenë shumë e mirë për të gjitha situatat e pritjes, thjesht duhet ta bëni siç duhet. Dhe është jashtëzakonisht e thjeshtë.

Dizajni i tij bazohet në fenomenin e mëposhtëm: nëse rritni diametrin e krahëve të një vibrator linear konvencional, atëherë brezi i tij i frekuencës së funksionimit zgjerohet, por parametrat e tjerë mbeten të pandryshuar. Në komunikimet radio në distanca të gjata, që nga vitet 20, të ashtuquajturat Dipoli i Nadenenkos bazohet në këtë parim. Dhe kanaçet e birrës janë vetëm në madhësinë e duhur për të shërbyer si krahët e një vibratori në UHF. Në thelb, CHNA është një dipol, krahët e të cilit zgjerohen pafundësisht deri në pafundësi.

Vibratori më i thjeshtë i birrës i bërë nga dy kanaçe është i përshtatshëm për pritjen analoge të brendshme në qytet, edhe pa koordinim me kabllon, nëse gjatësia e tij nuk është më shumë se 2 m, në të majtë në Fig. Dhe nëse montoni një grup vertikal në fazë nga dipolet e birrës me një hap prej gjysmë valë (në të djathtë në figurë), përshtateni atë dhe balanconi atë duke përdorur një përforcues nga një antenë polake (ne do të flasim për të më vonë), atëherë falë ngjeshjes vertikale të lobit kryesor të modelit, një antenë e tillë do të japë CU të mirë.

Fitimi i "tavernës" mund të rritet më tej duke shtuar një CPD në të njëjtën kohë, nëse pas saj vendoset një ekran rrjetë në një distancë të barabartë me gjysmën e hapit të rrjetës. Grila e birrës është montuar në një direk dielektrik; Lidhjet mekanike midis ekranit dhe direkut janë gjithashtu dielektrike. Pjesa tjetër është e qartë nga sa vijon. oriz.

Shënim: numri optimal i kateve të grilave është 3-4. Me 2, fitimi në fitim do të jetë i vogël, dhe më shumë është e vështirë të koordinohet me kabllon.

Video: bërja e një antenë të thjeshtë nga kanaçe birre

"Terapist ite folurit"

Një antenë log-periodike (LPA) është një linjë grumbulluese në të cilën gjysmat e dipoleve lineare (d.m.th., pjesët e përcjellësit një e katërta e gjatësisë së valës së funksionimit) janë të lidhura në mënyrë alternative, gjatësia dhe distanca ndërmjet të cilave ndryshojnë në progresion gjeometrik me një indeks më të vogël se 1, në qendër në Fig. Linja mund të konfigurohet ose (me një qark të shkurtër në skajin përballë lidhjes me kabllo) ose të lirë. Një LPA në një linjë të lirë (të pakonfiguruar) është e preferueshme për marrjen dixhitale: del më gjatë, por përgjigja e saj e frekuencës dhe përgjigja fazore janë të qetë, dhe përputhja me kabllon nuk varet nga frekuenca, kështu që ne do të përqendrohemi në të.

LPA mund të prodhohet për çdo gamë frekuence të paracaktuar, deri në 1-2 GHz. Kur ndryshon frekuenca e funksionimit, rajoni i tij aktiv prej 1-5 dipolesh lëviz përpara dhe mbrapa përgjatë kanavacës. Prandaj, sa më afër treguesit të progresionit të jetë 1, dhe në përputhje me rrethanat sa më i vogël të jetë këndi i hapjes së antenës, aq më i madh fitimi do të japë, por në të njëjtën kohë rritet gjatësia e saj. Në UHF, 26 dB mund të arrihet nga një LPA e jashtme dhe 12 dB nga një LPA e dhomës.

LPA mund të thuhet se është një antenë dixhitale ideale bazuar në tërësinë e cilësive të saj, kështu që le të shohim llogaritjen e tij pak më në detaje. Gjëja kryesore që duhet të dini është se një rritje në treguesin e progresionit (tau në figurë) jep një rritje të fitimit, dhe një rënie në këndin e hapjes LPA (alfa) rrit drejtimin. Një ekran nuk është i nevojshëm për LPA; ai pothuajse nuk ka asnjë efekt në parametrat e tij.

Llogaritja e LPA dixhitale ka karakteristikat e mëposhtme:

  1. Ata e nisin atë, për hir të rezervës së frekuencës, me vibratorin e dytë më të gjatë.
  2. Më pas, duke marrë reciprocitetin e indeksit të progresionit, llogaritet dipoli më i gjatë.
  3. Pas dipolit më të shkurtër bazuar në diapazonin e dhënë të frekuencës, shtohet një tjetër.

Le të shpjegojmë me një shembull. Le të themi se programet tona dixhitale janë në intervalin 21-31 TVK, d.m.th. në frekuencë 470-558 MHz; gjatësitë e valëve, përkatësisht, janë 638-537 mm. Le të supozojmë gjithashtu se duhet të marrim një sinjal të dobët të zhurmshëm larg stacionit, kështu që marrim shkallën maksimale (0.9) të përparimit dhe këndin minimal (30 gradë) të hapjes. Për llogaritjen, do t'ju duhet gjysma e këndit të hapjes, d.m.th. 15 gradë në rastin tonë. Hapja mund të zvogëlohet më tej, por gjatësia e antenës do të rritet jashtëzakonisht, në terma kotangjente.

Ne e konsiderojmë B2 në Fig: 638/2 = 319 mm, dhe krahët e dipolit do të jenë 160 mm secila, mund të rrumbullakosni deri në 1 mm. Llogaritja do të duhet të kryhet derisa të merrni Bn = 537/2 = 269 mm, dhe më pas të llogarisni një dipol tjetër.

Tani e konsiderojmë A2 si B2/tg15 = 319/0,26795 = 1190 mm. Pastaj, përmes treguesit të progresionit, A1 dhe B1: A1 = A2/0.9 = 1322 mm; B1 = 319/0,9 = 354,5 = 355 mm. Tjetra, në mënyrë sekuenciale, duke filluar me B2 dhe A2, ne shumëzojmë me treguesin derisa të arrijmë 269 mm:

  • B3 = B2 * 0,9 = 287 mm; A3 = A2*0.9 = 1071 mm.
  • B4 = 258 mm; A4 = 964 mm.

Ndaloni, ne jemi tashmë më pak se 269 mm. Ne kontrollojmë nëse mund të përmbushim kërkesat e fitimit, megjithëse është e qartë se nuk mundemi: për të marrë 12 dB ose më shumë, distancat midis dipoleve nuk duhet të kalojnë 0,1-0,12 gjatësi vale. Në këtë rast, për B1 kemi A1-A2 = 1322 – 1190 = 132 mm, që është 132/638 = 0,21 gjatësi vale të B1. Ne duhet të "tërheqim" treguesin në 1, në 0.93-0.97, kështu që ne provojmë të ndryshme derisa diferenca e parë A1-A2 të zvogëlohet përgjysmë ose më shumë. Për një maksimum prej 26 dB, ju nevojitet një distancë midis dipoleve prej 0,03-0,05 gjatësi vale, por jo më pak se 2 diametra dipolësh, 3-10 mm në UHF.

Shënim: prerë pjesën tjetër të vijës pas dipolit më të shkurtër; nevojitet vetëm për llogaritjet. Prandaj, gjatësia aktuale e antenës së përfunduar do të jetë vetëm rreth 400 mm. Nëse LPA-ja jonë është e jashtme, kjo është shumë mirë: ne mund të zvogëlojmë hapjen, duke marrë drejtim dhe mbrojtje më të madhe nga ndërhyrja.

Video: antenë për TV dixhital DVB T2

Rreth vijës dhe direkut

Diametri i tubave të linjës LPA në UHF është 8-15 mm; distanca ndërmjet boshteve të tyre është 3-4 diametra. Le të marrim parasysh gjithashtu se kabllot e hollë "dantelle" japin një dobësim të tillë për metër në UHF, saqë të gjitha truket e amplifikimit të antenës do të dështojnë. Ju duhet të merrni një koaksial të mirë për një antenë të jashtme, me një diametër të guaskës 6-8 mm. Kjo do të thotë, tubat për linjën duhet të jenë me mure të hollë, pa probleme. Ju nuk mund ta lidhni kabllon me linjën nga jashtë; cilësia e LPA do të bjerë ndjeshëm.

Është e nevojshme, natyrisht, të lidhni varkën e jashtme shtytëse në direk nga qendra e gravitetit, përndryshe era e vogël e anijes shtytëse do të shndërrohet në një të madhe dhe tronditëse. Por është gjithashtu e pamundur të lidhni një direk metalik drejtpërdrejt me linjën: duhet të siguroni një futje dielektrike të paktën 1.5 m në gjatësi. Cilësia e dielektrikut nuk luan një rol të madh këtu; druri i lyer me vaj dhe i lyer do të bëjë.

Rreth antenës Delta

Nëse UHF LPA është në përputhje me përforcuesin kabllor (shih më poshtë, në lidhje me antenat polake), atëherë krahët e një dipoli metër, linear ose në formë ventilatori, si një "llastiqe", mund të ngjiten në linjë. Atëherë do të marrim një antenë universale VHF-UHF me cilësi të shkëlqyeshme. Kjo zgjidhje përdoret në antenën popullore Delta, shih fig.

Antena "Delta"

Zigzag në ajër

Një antenë Z me një reflektor jep të njëjtën fitim dhe fitim si LPA, por lobi i saj kryesor është më shumë se dy herë më i gjerë horizontalisht. Kjo mund të jetë e rëndësishme në zonat rurale kur ka pritje televizive nga drejtime të ndryshme. Dhe antena Z-decimetër ka dimensione të vogla, e cila është thelbësore për pritjen e brendshme. Por diapazoni i funksionimit të tij teorikisht nuk është i pakufizuar; mbivendosja e frekuencës duke ruajtur parametrat e pranueshëm për diapazonin dixhital është deri në 2.7.

Dizajni i antenës Z-MV është paraqitur në Fig; Rruga e kabllove është e theksuar me të kuqe. Atje në pjesën e poshtme të majtë ka një version më kompakt të unazës, i njohur në gojë si "merimangë". Ajo tregon qartë se antena Z ka lindur si një kombinim i një CNA me një vibrator të rrezes; Ka edhe diçka si një antenë rombike në të, e cila nuk përshtatet me temën. Po, unaza "merimangë" nuk duhet të jetë prej druri, mund të jetë një unazë metalike. "Spider" merr 1-12 kanale MV; Modeli pa reflektor është pothuajse rrethor.

Zigzagu klasik funksionon ose në 1-5 ose 6-12 kanale, por për prodhimin e tij nevojiten vetëm rrasa druri, tela bakri të emaluar me d = 0,6-1,2 mm dhe disa copëza lesh xhami, kështu që ne japim dimensionet në fraksion për 1-5/6-12 kanale: A = 3400/950 mm, B, C = 1700/450 mm, b = 100/28 mm, B = 300/100 mm. Në pikën E ka potencial zero; këtu ju duhet të bashkoni bishtalecin në një pllakë mbështetëse të metalizuar. Dimensionet e reflektorit, gjithashtu 1-5/6-12: A = 620/175 mm, B = 300/130 mm, D = 3200/900 mm.

Gama e antenës Z me një reflektor jep një fitim prej 12 dB, i akorduar në një kanal - 26 dB. Për të ndërtuar një kanal me një kanal të bazuar në një brez zigzag, duhet të merrni anën e katrorit të kanavacës në mes të gjerësisë së saj në një të katërtën e gjatësisë së valës dhe të rillogaritni të gjitha dimensionet e tjera në mënyrë proporcionale.

Zigzag popullor

Siç mund ta shihni, antena MV Z është një strukturë mjaft komplekse. Por parimi i tij shfaqet me gjithë lavdinë e tij në UHF. Antena UHF Z me futje kapacitive, duke kombinuar avantazhet e "klasikës" dhe "merimangës", është aq e lehtë për t'u bërë sa edhe në BRSS fitoi titullin e antenës popullore, shih fig.

Materiali – tub bakri ose fletë alumini me trashësi 6 mm. Sheshet anësore janë metalike të forta ose të mbuluara me rrjetë, ose të mbuluara me kallaj. Në dy rastet e fundit, ato duhet të bashkohen përgjatë qarkut. Lidhësi nuk mund të përkulet ashpër, kështu që ne e drejtojmë atë në mënyrë që të arrijë në këndin anësor, dhe më pas të mos shkojë përtej futjes kapacitore (katrore anësore). Në pikën A (pika e potencialit zero), ne e lidhim elektrikisht gërshetin e kabllit me pëlhurën.

Shënim: alumini nuk mund të bashkohet me saldime dhe flukse konvencionale, kështu që alumini "popullor" është i përshtatshëm për instalim në natyrë vetëm pasi të mbyllni lidhjet elektrike me silikon, pasi gjithçka në të është e vidhosur.

Video: shembull i një antene trekëndëshi të dyfishtë

Kanali i valës

Antena e kanalit të valës (AWC), ose antena Udo-Yagi, e disponueshme për vetë-prodhim, është në gjendje të japë fitimin më të lartë, faktorin e drejtimit dhe faktorin e efikasitetit. Por mund të marrë sinjale dixhitale vetëm në UHF në 1 ose 2-3 kanale ngjitur, sepse i përket klasës së antenave të akorduara shumë. Parametrat e tij përkeqësohen ndjeshëm përtej frekuencës së akordimit. Rekomandohet të përdorni AVK në kushte shumë të këqija marrjeje dhe të bëni një të veçantë për secilën TVK. Për fat të mirë, kjo nuk është shumë e vështirë - AVK është e thjeshtë dhe e lirë.

Funksionimi i AVK-së bazohet në "rëndimin" e fushës elektromagnetike (EMF) të sinjalit në vibratorin aktiv. Jashtë i vogël, i lehtë, me erë minimale, AVK mund të ketë një hapje efektive prej dhjetëra gjatësi vale të frekuencës së funksionimit. Drejtorët (drejtorët) që janë të shkurtuar dhe për këtë arsye kanë rezistencë (impedancë) kapacitiv, drejtojnë EMF-në drejt vibratorit aktiv, dhe reflektori (reflektori), i zgjatur, me rezistencë induktive, i kthen atij atë që ka rrëshqitur. Në një AVK nevojitet vetëm 1 reflektor, por mund të ketë nga 1 deri në 20 ose më shumë drejtorë. Sa më shumë të ketë, aq më i lartë është fitimi i AVC, por aq më i ngushtë është brezi i tij i frekuencës.

Nga ndërveprimi me reflektorin dhe drejtuesit, impedanca e valës së vibratorit aktiv (nga e cila merret sinjali) bie më shumë, aq më afër antenës sintonizohet me fitimin maksimal dhe koordinimi me kabllon humbet. Prandaj, dipoli aktiv AVK është bërë në një lak, impedanca e tij fillestare e valës nuk është 73 Ohms, si një lineare, por 300 Ohms. Me koston e uljes së tij në 75 Ohms, një AVK me tre drejtues (pesë elementësh, shihni figurën në të djathtë) mund të rregullohet në pothuajse një fitim maksimal prej 26 dB. Një model karakteristik për AVK në planin horizontal është paraqitur në Fig. në fillim të artikullit.

Elementët AVK janë të lidhur me bumin në pika me potencial zero, kështu që direk dhe bum mund të jenë çdo gjë. Tubat e propilenit funksionojnë shumë mirë.

Llogaritja dhe rregullimi i AVK për analoge dhe dixhitale janë disi të ndryshme. Për analoge, kanali i valës duhet të llogaritet në frekuencën bartës të figurës Fi, dhe për dixhital - në mes të spektrit TVC Fc. Pse është kështu - për fat të keq, nuk ka vend për të shpjeguar këtu. Për TVC-në e 21-të Fi = 471,25 MHz; Fс = 474 MHz. TVC-të UHF janë të vendosura afër njëri-tjetrit në 8 MHz, kështu që frekuencat e tyre të akordimit për AVK llogariten thjesht: Fn = Fi/Fс(21 TVC) + 8(N – 21), ku N është numri i kanalit të dëshiruar. P.sh. për 39 TVC Fi = 615,25 MHz dhe Fc = 610 MHz.

Për të mos shkruar shumë numra, është e përshtatshme të shprehni dimensionet e AVK në fraksione të gjatësisë së valës së funksionimit (llogaritet si A = 300/F, MHz). Gjatësia e valës zakonisht shënohet me shkronjën e vogël greke lambda, por meqenëse nuk ka një alfabet të paracaktuar grek në internet, ne do ta shënojmë në mënyrë konvencionale me shkronjën e madhe ruse L.

Dimensionet e AVK të optimizuar në mënyrë dixhitale, sipas figurës, janë si më poshtë:

  • P = 0,52L.
  • B = 0,49L.
  • D1 = 0,46L.
  • D2 = 0,44L.
  • D3 = 0,43l.
  • a = 0,18L.
  • b = 0,12L.
  • c = d = 0,1L.

Nëse nuk keni nevojë për shumë fitim, por zvogëlimi i madhësisë së AVK-së është më i rëndësishëm, atëherë D2 dhe D3 mund të hiqen. Të gjithë vibratorët janë bërë nga një tub ose shufër me diametër 30-40 mm për 1-5 TVK, 16-20 mm për 6-12 TVK dhe 10-12 mm për UHF.

AVK kërkon koordinim të saktë me kabllon. Është zbatimi i pakujdesshëm i pajisjes së përputhjes dhe balancimit (CMD) që shpjegon shumicën e dështimeve të amatorëve. USS më i thjeshtë për AVK është një lak U i bërë nga i njëjti kabllo koaksial. Dizajni i tij është i qartë nga Fig. në të djathtë. Distanca midis terminaleve të sinjalit 1-1 është 140 mm për 1-5 TVK, 90 mm për 6-12 TVK dhe 60 mm për UHF.

Teorikisht, gjatësia e gjurit l duhet të jetë sa gjysma e gjatësisë së valës së punës, dhe kjo është ajo që tregohet në shumicën e botimeve në internet. Por EMF në qarkun U është i përqendruar brenda kabllit të mbushur me izolim, kështu që është e nevojshme (për numrat - veçanërisht e detyrueshme) të merret parasysh faktori i tij i shkurtimit. Për koaksialët 75-ohm varion nga 1,41-1,51, d.m.th. Ju duhet të merrni nga 0,355 në 0,330 gjatësi vale, dhe të merrni saktësisht në mënyrë që AVK të jetë një AVK, dhe jo një grup copash hekuri. Vlera e saktë e faktorit të shkurtimit është gjithmonë në certifikatën e kabllove.

Kohët e fundit, industria vendase ka filluar të prodhojë AVK të rikonfigurueshme për dixhital, shih Fig. Ideja, duhet të them, është e shkëlqyeshme: duke lëvizur elementët përgjatë bumit, mund ta rregulloni mirë antenën në kushtet lokale të pritjes. Është më mirë, natyrisht, që një specialist ta bëjë këtë - rregullimi element pas elementi i AVC është i ndërvarur, dhe një amator sigurisht që do të ngatërrohet.

Rreth "poleve" dhe amplifikatorëve

Shumë përdorues kanë antena polake, të cilat më parë merrnin në mënyrë të denjë analoge, por refuzojnë të pranojnë dixhitale - ato prishen ose madje zhduken plotësisht. Arsyeja, ju kërkoj falje, është qasja e turpshme tregtare ndaj elektrodinamikës. Ndonjëherë ndihem i turpëruar për kolegët e mi që kanë sajuar një "mrekulli" të tillë: përgjigja e frekuencës dhe përgjigja fazore ngjajnë ose me një iriq psoriasis ose një krehër kali me dhëmbë të thyer.

E vetmja gjë e mirë për polakët janë amplifikuesit e tyre të antenës. Në fakt, ata nuk lejojnë që këto produkte të vdesin në mënyrë të palavdishme. Përforcuesit e rripave janë, së pari, me zhurmë të ulët, me brez të gjerë. Dhe, më e rëndësishmja, me një hyrje me rezistencë të lartë. Kjo lejon, me të njëjtën forcë të sinjalit EMF në ajër, të furnizojë disa herë më shumë energji në hyrjen e sintonizuesit, gjë që bën të mundur që elektronika të "shqyejë" një numër nga zhurma shumë e shëmtuar. Përveç kësaj, për shkak të rezistencës së lartë të hyrjes, përforcuesi polak është një USS ideal për çdo antenë: çfarëdo që të lidhni në hyrje, dalja është saktësisht 75 Ohm pa reflektim ose zvarritje.

Sidoqoftë, me një sinjal shumë të dobët, jashtë zonës së marrjes së besueshme, përforcuesi polak nuk funksionon më. Fuqia furnizohet me atë nëpërmjet një kablloje dhe shkëputja e energjisë merr 2-3 dB të raportit sinjal-zhurmë, i cili mund të mos jetë i mjaftueshëm që sinjali dixhital të shkojë drejt e në pjesën e jashtme. Këtu keni nevojë për një përforcues të mirë të sinjalit televiziv me furnizim të veçantë me energji elektrike. Me shumë mundësi do të vendoset afër akorduesit, dhe sistemi i kontrollit për antenën, nëse kërkohet, do të duhet të bëhet veçmas.

Qarku i një amplifikuesi të tillë, i cili ka treguar pothuajse 100% përsëritshmëri edhe kur zbatohet nga radio amatorë fillestarë, është paraqitur në Fig. Rregullimi i fitimit - potenciometër P1. Aspiratat e shkëputjes L3 dhe L4 janë të blera standarde. Bobinat L1 dhe L2 bëhen sipas dimensioneve në diagramin e instalimeve elektrike në të djathtë. Ato janë pjesë e filtrave të brezit të sinjalit, kështu që devijimet e vogla në induktivitetin e tyre nuk janë kritike.

Sidoqoftë, topologjia (konfigurimi) i instalimit duhet të respektohet saktësisht! Dhe në të njëjtën mënyrë, kërkohet një mburojë metalike, duke ndarë qarqet e daljes nga qarku tjetër.

Ku të fillojë?

Shpresojmë që mjeshtrit me përvojë do të gjejnë disa informacione të dobishme në këtë artikull. Dhe për fillestarët që ende nuk e ndiejnë ajrin, është më mirë të filloni me një antenë birre. Autori i artikullit, aspak amator në këtë fushë, ishte mjaft i befasuar në një kohë: "pub" më i thjeshtë me përputhje ferrite, siç doli, e merr MV jo më keq se "llastiqe" e provuar. Dhe sa kushton të bësh të dyja - shiko tekstin.

(2 vlerësime, mesatare: 4,00 nga 5)

tha):

Dhe në çati pati një pritje të kënaqshme për Polyachka. Jam 70-80 kilometra larg qendrës televizive, këto janë problemet që kam. Nga ballkoni mund të kapni 3-4 copë nga 30 kanale, dhe më pas me "kuba". Ndonjëherë shikoj kanale televizive nga interneti në kompjuterin në dhomën time, por gruaja ime nuk mund t'i shikojë kanalet e saj të preferuara normalisht në televizorin e saj. Fqinjët këshillojnë instalimin e kabllove, por ju duhet ta paguani atë çdo muaj, dhe unë tashmë paguaj për internetin dhe pensioni im nuk është fleksibël. Ne vazhdojmë të tërheqim dhe tërheqim dhe nuk mjafton për gjithçka.

Pyotr Kopitonenko tha:

Nuk është e mundur të instalosh një antenë në çatinë e shtëpisë; fqinjët betohen se unë eci përreth dhe thyej mbulesën e materialit të çatisë dhe më pas u rrjedh tavani. Në fakt, i jam shumë “mirënjohës” atij ekonomisti që mori një çmim për kursimin e parave, i cili lindi me idenë që të hiqte çatinë e shtrenjtë me dyshe nga shtëpitë dhe ta zëvendësonte me një çati të sheshtë të mbuluar me material të dobët për çati. Ekonomisti mori para për kursime dhe njerëzit në katet e fundit tani vuajnë gjithë jetën. Ujë rrjedh mbi kokat e tyre dhe në shtretërit e tyre. Ata e ndryshojnë veshjen e çatisë çdo vit, por ajo bëhet e papërdorshme brenda një sezoni. Në mot të ftohtë, plasaritet dhe ujërat e shiut dhe borës derdhen në banesë, edhe nëse askush nuk ecën në çati!!!

Sergej tha:

pershendetje!
Faleminderit për artikullin, kush është autori (nuk e shoh nënshkrimin)?
LPA funksionon në mënyrë perfekte sipas metodës së mësipërme, kanalet UHF 30 dhe 58. Testuar në qytet (sinjali i reflektuar) dhe jashtë qytetit, distancat me transmetuesin (1 kW) përkatësisht: 2 dhe 12 km afërsisht. Praktika ka treguar se nuk ka nevojë urgjente për dipolin “B1”, por një dipol tjetër para atij më të shkurtër ka një efekt domethënës, duke gjykuar nga intensiteti i sinjalit në %. Sidomos në kushtet e qytetit, ku duhet të kapni (në rastin tim) sinjalin e reflektuar. Vetëm unë bëra një antenë me një "qark të shkurtër", doli në atë mënyrë, thjesht nuk kishte një izolant të përshtatshëm.
Në përgjithësi, unë e rekomandoj atë.

Vasily tha:

IMHO: njerëzit që kërkojnë një antenë për të marrë TV dixhital, harrojnë LPA. Këto antena me rreze të gjerë u krijuan në gjysmën e dytë të viteve 50 (!!) të shekullit të kaluar për të kapur qendrat e huaja televizive ndërsa ndodheshin në brigjet e shteteve sovjetike baltike. Në revistat e asaj kohe, kjo quhej me turp "pritje me rreze të gjatë". Epo, na pëlqente shumë të shikonim pornografi suedeze gjatë natës në bregdetin e Rigës...

Për sa i përket qëllimit, mund të them të njëjtën gjë për “dyfishin, trefishin, etj. katrore”, si dhe çdo “zigzage”.

Krahasuar me një "kanal valësh" me diapazon dhe fitim të ngjashëm, LPA-të janë më të mëdha dhe me materiale intensive. Llogaritja e LPA është komplekse, e ndërlikuar dhe më shumë si tregimi i fatit dhe rregullimi i rezultateve.

Nëse në rajonin tuaj ECTV transmetohet në kanalet fqinje UHF (të miat janë 37-38) atëherë Vendimi më i mirë gjeni një libër në internet: Kapchinsky L.M. Antenat televizive (botimi i dytë, 1979) dhe bëni një "kanal valësh" për një grup kanalesh UHF (nëse transmetoni mbi 21-41 kanale, do t'ju duhet të rillogaritni) të përshkruara në faqen 67 e në vazhdim (Fig. 39, Tabela 11).
Nëse transmetuesi është 15 - 30 km larg, antena mund të thjeshtohet duke e bërë atë katër - pesë elemente, thjesht pa instaluar drejtuesit D, E dhe Zh.

Për transmetuesit shumë të afërt, unë rekomandoj antenat e brendshme; meqë ra fjala, në të njëjtin libër në faqet 106 – 109 ka vizatime të "kanaleve të valëve" të brendshme me rreze të gjerë dhe LPA. "Kanali i valës" është vizualisht më i vogël, më i thjeshtë dhe më i lëmuar me fitim më të lartë!

Duke klikuar butonin "Shto koment", jam dakord me sitin.

Si të bëni një antenë për një TV me duart tuaja në mënyrë që të mos jetë inferiore në cilësi ndaj një pajisjeje të blerë është një pyetje që intereson shumë zejtarë shtëpiak dhe entuziastë të TV. ekzistojnë mënyra të ndryshme Si të bëni vetë një antenë, nga dizajnet më të thjeshta deri te pajisjet që marrin sinjale satelitore.

Ky opsion është i përshtatshëm për njerëzit që duan të instalojnë një antenë të rregullt të brendshme në shtëpi ose në vend për të parë kanalet federale. Çdokush mund të ndërtojë një pajisje të tillë; nuk kërkohet njohuri e veçantë.

Kjo është metoda më themelore, kështu që ju duhet vetëm tel bakri 70–90 cm, trashësia 2–3 mm. Një antenë e brendshme është bërë si më poshtë:

  1. Hiqni të dy skajet e telit të bakrit.
  2. Lidheni njërin skaj në bateri dhe futeni tjetrin në lidhësin e televizorit.

Sinjali do të shfaqet menjëherë dhe nga 1 deri në 5 kanale do të jenë në dispozicion të përdoruesit. Kështu që metodë e thjeshtë ju mund të bëni një antenë në shtëpi në 5 minuta.

Mënyra më e njohur për të bërë një antenë me duart tuaja nga materialet e skrapit. Për ta bërë këtë do t'ju duhen kanaçe birre. Ekspertët thonë se do të duhet jo më shumë se një orë për të montuar një antenë nga kanaçet e birrës.

Do t'ju duhet:

  1. Kabllo lidhëse.
  2. Disa kanaçe birre.
  3. Prizë.
  4. Vida në sasi prej 2 copë.
  5. Kaçavida.
  6. Shirit izolues ose tub i tkurrjes së nxehtësisë.
  7. Një trarë druri ose tub metalik për montimin e antenës.

Ju mund të bëni një antenë shtëpiake nga kanaçe kallaji sipas skemës së mëposhtme:


Ky është një tjetër opsion i thjeshtë se si të bëni një antenë televizive në një kohë të shkurtër. Pajisja e merr sinjalin mirë, duke siguruar cilësi të lartë imazhi.

Antenë me të gjitha valët me përforcues

Një antenë me valë me një përforcues mund të jetë me konfigurime të ndryshme. Montimi i tij kërkon më shumë kohë se dy opsionet e para. Por avantazhi është se është shumë i fuqishëm dhe merr të gjitha kanalet analoge në cilësi të shkëlqyer. Një nga opsionet e zakonshme është antena me të gjitha valët e formës "BUTTERFLY".

Mjetet:

  1. Fletë dërrase ose kompensatë, përmasat 550/70/5 mm.
  2. Tel bakri.
  3. Kabllo lidhëse PC75.
  4. Stërvitja.
  5. Makine per ngjitjen e metalit.
  6. Prizë.

Udhëzime:

Antena e televizorit DIY është gati për përdorim.

Antenë UHF

Antenat e bëra në shtëpi që marrin një sinjal decimetër mund të jenë të një sërë konfigurimesh.

opsioni 1

Shumica opsion i thjeshtë numëron është relativisht e lehtë dhe e thjeshtë për t'u montuar.

Do t'ju duhet:

  1. Kompensatë.
  2. Kordoni.
  3. Makine per ngjitjen e metalit.

Udhëzime:

  1. Bëni një unazë nga kablloja lidhëse, madhësia 53 cm.
  2. Prisni një copë kabllo tjetër për të bërë një lak, madhësia 17,5 cm.
  3. Duhet të lidhni një lak në unazë dhe një kabllo që do të futet në ekran.
  4. Bashkangjisni strukturën në kompensatë.
  5. Drejtojeni pajisjen e montuar drejt kullës së televizorit.

Kështu, një antenë UHF është mbledhur me duart tuaja.

Opsioni 2

Një tjetër metodë e mundshme për të bërë një antenë televizive Band UHF i quajtur "Tetë".

Mjetet:

  1. Tela (bakër, alumin).
  2. Armë ngjitëse.
  3. Kabllo.
  4. Preres telash.

Udhëzime:


Kjo është një mënyrë tjetër për të bërë vetë një antenë.

Gama e sinjalit të kësaj pajisjeje mund arrijnë deri në 490 MHz, kjo do të thotë se cilësia e figurës do të jetë shumë e lartë. Por për prodhim ju duhet të blini një transformator.

Do t'ju duhet:

  1. Transformator.
  2. Petë metalike.
  3. Ngjitës.
  4. Ruletë.
  5. Karton.
  6. Stapler.
  7. Shënues.

Udhëzime:


Pajisja është gati për përdorim.

Pjatë satelitore DIY

Një nga pyetjet më të njohura është, a është e mundur të bëni një pjatë satelitore me duart tuaja? Ka shumë video në internet se si të bëni një pjatë për shikim. televizion satelitor më vete.

Kjo pajisje mund të bëhet në shtëpi në dy mënyra:

  1. Ngjitja në matricë.
  2. Rrjetë saldimi dhe tela.

Metoda e parë e prodhimit konsiderohet më optimale dhe më e përshtatshme. Për ta bërë këtë, duhet të bëni një vizatim të pajisjes së ardhshme. Puna duhet të trajtohet me shumë përgjegjësi në këtë fazë, të gjithë parametrat duhet të llogariten me saktësi, përndryshe dalja do të jetë një pajisje e papërshtatshme për funksionim. Vizatimi vizaton një parabolë, e cila më pas transferohet në një fletë çeliku. Trashësia e saj duhet të jetë 0.05 cm.

Fazat e punës

  1. Duke përdorur një makinë saldimi, bëni një kornizë çeliku me një diametër 9-10 cm. Shufrat e çelikut janë kthyer nga jashtë dhe kushineta është ngjitur në qendër.
  2. Instaloni strukturën që rezulton në një vend të nivelit, dhe një tub është ngjitur në kushinetën e instaluar, më pas është instaluar një thikë.
  3. Pastaj korniza mbushet me beton dhe thahet për 5 ditë.

Në fazën përfundimtare, është e nevojshme të ngjitni antenën, kjo mund të bëhet menyra te ndryshme. Për të lehtësuar punën, rekomandohet ndani strukturën në 8 pjesë. Për ngjitje, përdoret tekstil me fije qelqi ose abetare epoksi.

Aplikoni vajin e makinës në formën e thatë të betonit dhe futeni tubin në rondele. Më pas, pllaka e bërë vetë mbulohet me rrëshirë dhe ngjitet tekstil me fije qelqi. Procesi i prodhimit të pajisjes ka përfunduar. Lexoni gjithashtu,.